رد کردن لینک ها

تست PCR در محل

آزمایش PCR چیست؟

تست تشخیص عفونتی یا PCR می تواند به شما بگوید که آیا در حال حاضر به ویروس کرونامبتلا هستید یا خیر. این همان تستی است که در صورت ارجاع شما توسط پزشک بر اساس علائم و عوامل دیگر برای تشخیص کووید-۱۹، انجام خواهد شد. آزمایش از طریق یک سواب که مایه مخاطی را از ته گلو یا دماغ نمونه می گیرد و به آزمایشگاه منتقل می کند تا آزمایش انجام شود.

آزمایش آنتی بادی چیست؟

تست های خون یا آنتی بادی (سرولوژی) به دنبال آنتی بادی ها می گردند. بدن شما آنتی بادی ها را در زمان ابتلا به عفونت می سازد. آزمایش آنتی بادی کرونا از طریق نمونه گیری خون انجام می شود که دو نوع آنتی بادی را شناسایی می کند:

  • IgM، که بدن آن را به مدت دو هفته ساخته و سپس سطوح آن افت می کند.
  • IgG، که بدن آن را آهسته تر ساخته (حدود ۴ هفته) ولی معمولا دوام بیشتری دارد.

مقایسه انواع تست های کرونا

تست PCR (پی سی آر) تست آنتی ژن تست آنتی بادی  
تست تشخیصی، وایرال، تست مولکولی، تست NAAT، تست PCR، واکنش زنجیره ای پلیمراز تست تشخیص سریع (بعضی از تست های مولکولی هم سریع هستند) سرولوژی،آزمایش پادتن، آزمایش خون، آزمایش igg، آزمایش CRP سایر اسامی
مخاط حلق یا بینی (اکثر تست­ ها)بزاق (تعداد کمی از تست ­ها) مخاط حلق یا بینی گرفتن خون یا سوزن زدن انگشت روش گرفتن نمونه
(در برخی مناطق) چند روز یا تا چند هفته یک ساعت یا کم­تر (در برخی مناطق) چند روز یا ۱ الی ۳ روز مدت زمان دریافت نتایج
معمولا میزان دقت و صحت این تست بالاست و معمولا نیاز به تکرار ندارد. معمولا میزان صحت نتایج مثبت بالاست اما لازم است نتایج منفی را با تست تشخیصی مورد تایید قرار داد. گاهی  لازم است برای رسیدن به نتیجه­ی دقیق این تست دوبار انجام شود. آیا به تست دیگر احتیاج است؟
عفونت فعال در اثر ویروس کرونا را تشخیص می ­دهد. عفونت فعال در اثر ویروس کرونا را تشخیص می­ دهد. اگر قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده باشید، این تست آن را نشان می­ دهد. چه چیزی را نشان می دهد؟
اگر قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده باشید، با این تست مشخص نمی­ شود. احتمال عدم ابتلا به ویروس کرونا را با قطعیت نشان نمی­ دهد. احتمال این­که تست آنتی ژن عفونت فعال را نشان ندهد در مقایسه با تست تشخیصی بیشتر است. اگر جواب تست آنتی ژن منفی باشد اما علائم کووید-۱۹ را داشته باشید، پزشک تست تشخیص عفونی را پیشنهاد می­ کند. ابتلا یا عدم ابتلا به ویروس کرونا در لحظه ی گرفتن آزمایش را نشان نمی­ دهد. چه چیزی را نشان نمی دهد؟

تست یا آزمایش PCR (پی سی آر) چگونه انجام می شود؟

آزمایشگاه­ها براساس تعیین مواد ژنتیک ویروس در نمونه­ ی حلق یا بینی بیمار آزمایش­ هایی برای تشخیص کووید-۱۹ ایجاد کرده اند. مراحل عادی در این نوع تست تشخیص عفونی ویروس کرونا عبارتند از:

  1. پزشک تست کووید-۱۹ تجویز می­کند.
  2. پزشک از یک گوش پاک کن استریل­ شده برای گرفتن نمونه مخاط از حلق یا بینی استفاده می­ کند.
  3. پزشک گوش پاک کن را در ظرف استریل ­شده می­ گذارد و در آن را برای ارسال به آزمایشگاه محکم می­ کند.
  4. گوش کن باید طی این مرحله تحت دمای خاص نگهداری شود تا ویروس زنده بماند و تست دقیق باشد. نمونه باید ظرف ۷۲ ساعت به آزمایشگاه برسد.
  5. تکنیسین آزمایشگاه مواد شیمیایی را با گوش پاک کن مخلوط می­ کند تا مواد ژنتیکی هرگونه ویروس که ممکن است روی گوش پاک کن باشد، خارج شود.
  6. تکنسین آزمایشگاه به­ منظور رهبری چند چرخه ­ی کنترل­ شده­ ی گرمایشی و سرمایشی از مواد شیمیایی ویژه، به نام پرایمر و پروب­ها، و ماشین پیشرفته استفاده می ­کند تا RNA ویروس را به DNA تبدیل کند و بعد میلیون­ ها کپی از DNA بسازد.
  7. بعد از پیوند DNA با پروب­های خاص، نوع ویژه­ای از نور تولید می­ شود که توسط ماشین مشاهده می­ شود و تست نتیجه­ ی مثبت ابتلا به SARS-CoV-2، ویروسی که باعث بروز بیماری کووید-۱۹ می­ شود، را نشان می ­دهد.

ثبت درخواست :

ثبت درخواست برای تست PCR در محل در سامانه خدمات شهروندی ۳۳۱۹۳ بسیار آسان است. کافی است در ابتدا از طریق سایت و یا اپلیکیشن امرتون ، با وارد کردن نام و نام خانوادگی و شماره تماس خود، ثبت نام کنید. سپس برای ثبت درخواست ، شما باید برخی جزییات کار را اعلام کنید و به چند سوال ساده پاسخ دهید. پس از طی این مراحل درخواست شما در سامانه ثبت می شود. پس از آن درخواست آزمایش PCR برای متخصصان مراکز طرف قرارداد سامانه خدمات شهروندی ارسال شده و آنها با توجه به توانایی و وقتشان کار شما را پذیرش می کنند و در اسرع وقت با شما تماس حاصل می نمایند.
همچنین شما می توانید از طریق تماس با شماره تلفن ۳۳۱۹۳ و هماهنگی با اپراتورهای ۲۴ ساعته خدمات شهروندی ، درخواست خود را ثبت نمایید.

شرایط و هزینه ها :

قیمت نهایی توسط کارشناسان محاسبه می شود.
شما می توانید هزینه را به صورت آنلاین، اعتباری و یا به صورت نقدی پرداخت نمایید.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
Call Now Button